MARSHALL ISLANDS DISTRICT
Ebon: James Milne
Namorik: Ajlok Beasa
Kili: Lore Kejibuki
Jaluit: Abner Lomae
Ailinglaplap: Anjua Loeak
Jabat: Aneka Lomwe
Namu: Netab Lakajor
Kwajalein: Jally Bolkeim
Lib: Helai Leban
Rongelap: Isao Eknilan
Wotho: Emijwa Takabore
Lae: Phillip Leviticus
Ujae: Sailass Lautona
Ujelang: John Ebreham
(DUD, Majuro): Birash Joash
(LAURA, Majuro): Tony Edwards
Arno: Jessie Lajuan
Mili: Tension Makphi
Aur: Amja Jonethan
Maloelap: Nethan Tartios
Wotje: Lowan Kaptel
Likiep: Kramer de Brum
Ailuk: Reed Typhoon
Utrik: Emto Joel
Mejit: Maja Bonju
Kapingamarangi: Koro Monop
Uh: Narciso Kostika
Nukuoro: Martin Noah
Net: Max Iriarte
Kusaie: Alex Palsis
Madolenihmw: Petrus Silbanuz
Ngatik: Sohnas Neor
Pinglap: Dimios Aisek
Mokil: Ernis Daniel
Sokehs: Eusebio Bermanis
Kolonia Town (Mayor): Victor Edwin
Dublon: Yoneichi Nakamura Moen: Mayor Fuchita Bossy Uman: Patta Kikku
Fefan: Martin Nosa
Udot: Justo Wasan
Eot: Saka Manas
Fanapanges: Remigio Eseuk
Patta: Riken Niwin
Polle: Titus Moses
Romalum: Kalisto Emor
Parem: Asaichy Robert
Tsis: Kichy Kichiro
Wonei: Emilio Suta
Tol: Susumu Aizawa
Nama: Golid Heldart
Losap: Aray Mathew
Pis-Losap: Masachy Kuchun
Namoluk: Isiler Lippwe
Ettal: Kainer Kusto
Moch: Dositerio Rhaym
Kuttu: Martin Sam
Satawan: Soichy Buliche
Ta: Anter Eko
Oneop: Ichiuo Yerem
Lukunor: Paul Puas
Fananu: Aidel Ewen
Ruo: Ichiuo Remwele
Murilo: Adi Waren
Nomwin: Otto Refilong
Magur: Augustin Rosokou
Onary: Felisiano London
Ono: Pastor S
Piserach: Ermes Smith
Pulap: Mike Olodey
Pulusuk: Peiong Aimo
Puluwat: Manupi
Mogmog, Ulithi Atoll: Belarmino Hathilul (Chairman)
Mogmog, Ulithi Atoll: Ignathio Tagech
Asor, Ulithi: Ricardo Hachigliol
Fassarai, Ulithi: Harongodal
Lathou, Ulithi: Marey
Falalop, Ulithi: Mara
Sorol: Santus Talguthep
Fais: Yitheleng
Ngulu: Augustin Rinfal
Elato: Steven Malumai
Lamo trek: Liguyol
Satawal: Louis Luguto
Ifalik: Yimelisei
Eauripik: Litaligam
Faraulap: Sapey ar
Falalap, Woleai: Taweslior
Siliap, Woleai: Igetil
Wottagai, Woleai: Mailig
Falalus, Woleai: Fagoisap
APPENDIX H: MICRONESIAN
JUDICIARY PERSONNEL
Presiding Judge
Ignacio V. Benavente
Associate Judge
Felipe A. Salas
Gregorio T. Camacho
Presiding Judge
Carl Kohler
Associate Judges
Yoster Carl
Linus George (Kusaie)
Antreas Weilbacher
Hermon Tulenna (Kusaie) Clerk of Courts
Herbert A. Gallen
Assistant Clerks of Courts
Lois A. Daniel
Dahker D. Daniel
Rewel Tara (Kusaie)
Probation Officer
Joanes Edmund
Community Court Judges
Haiop Mack (Kapingamarangi)
Hadued Wahiaunga (Kapingarangi)
Edmont Luke (Kiti)
Domingko Martin (Kiti)
Bumio Silbanuz (Metalanim)
Pelep Johnson (Mokil)
Benjamin Sepedy (Mokil)
Pederen Samuel (Ngatik)
Marcus Edward (Ngatik)
Banuel Johnny (Nukuoro)
Heyger Charley (Nukuoro)
Pidere Fredrick (Pingelap)
Makes Sakies (Pingelap)
Paul Henry (Sokehs)
Didus Cantero (Uh)
Andreas William (Uh)
Mikel Diana (Nett)
TRUK DISTRICT
Presiding Judge
Soukichi Fritz
Associate Judges
Olaf W.
Sabastian Frank
Ring Puas (Lukunor) Clerk of Courts
Sichiuo Kichiro
Assistant Clerks of Courts
Kolbert S. Angei
Simon Bualuay
Probation Officer
Kichiro Angei Community Court Judges Petro Kesa (Dublon) Reseky Noumoch (Dublon) Kananter Ari (Eot) Siro Dereas (Ettal) Sounes Echiong (Falabangest) Son Chekai (Fananu) Simo Weneireng (Fefan) Kabino Weriei (Kuttu) Matthew Albert (Losap) Anthony Buluay (Lukunor) Pisenti Rosokou (Magur) Kanisio Raymond (Moch) Michiuo Kansou (Moen) Mike Tok (Moen) Mike Repeli (Murilo) Sitifen Ain (Nama) Chiteuo Puas (Namoluk) Masaichy Jacob (Nomwin) Paulis Sauler (Onari)
Lusio Sicard (Ono)
Simor Kutteluk (Oneop)
Pio Robert (Parem)
Yasuo Sukuru (Patta)
Besa Elipas (Pis-Losap)
Felix Robert (Pisarach)
Asepuin V. Joseph (Polle)
Benito Ekipak (Pulap)
Incente Romoluch (Pulusuk)
Piailuk Ekea (Puluwat)
Joseph Pis (Romolum)
Ioichi Rechin (Ruo)
Dionis Buliche (Satawan)
Benjamin Onabay (Ta)
Kantito Filipus (Tamatam)
Haiauo S. Wanter (Tol)
Kosemochen Ariky (Tsis)
Rombert Rayfand (Udot)
Iouan Theno (Ulul)
Niso Sikan (Uman)
Ber Pisaren (Wonei)